Najlepszy turniej na świecie – zapowiedź G1 Climax

Jeśli w wrestlingu istniałoby coś takiego jak pierwsza gwiazdka, długo wyczekiwane święto, to byłby nią turniej G1 Climax. W ciągu całego kalendarzowego roku nie ma lepszego czasu na oglądanie wrestlingu niż przełom lipca i sierpnia, kiedy to dwudziestu wrestlerów stawia na szali wszystko i bierze udział w najlepszym turnieju na świecie. Gdy przyjdzie długo wyczekiwany 6 lipca to fanom wrestlingu nie pozostanie nic innego niż zrobić sobie zimnego szejka, włączyć wiatraczek w pokoju i rozpocząć ten (ponad) miesiąc napakowany najlepszym wrestlingiem.

Czym w ogóle jest G1?

G1 Climax to coroczny turniej organizowany przez japońską federację New Japan-Pro Wrestling. Pierwsza edycja G1 miała miejsce w 1991 roku, a sam turniej jest niejako kontynuatorem Summer League (która na przestrzeni lat nazywała się World League, MSG League, International Wrestling Grand Prix oraz World Cup Tournament), corocznego eventu NJPW organizowanego od 1974 roku. Przez lata formuła rozgrywania turnieju zmieniała się, czasem była to drabinka eliminacyjna, czasem używano systemu kołowego (round-robin), a czasem łączono oba: grupy + drabinka. Tegoroczny G1 będzie trwał od 6 lipca do 12 sierpnia, łącznie fani będą mogli w tym czasie obejrzeć 19 gal związanych z Climaxem.

Aktualnie turniej rozgrywany jest w systemie kołowym, składają się na niego dwa bloki po 10 uczestników. Matche przeprowadzane są według zasady „każdy z każdym”, a zwycięzcy obu bloków spotykają się w finale, który determinuje zwycięzcę G1 Climax. W każdym matchu blokowym ustalony jest limit 30 minut, za zwycięstwo wrestler otrzymuje 2 punkty, za remis 1 (remis jest ogłaszany w przypadku przekroczenia limitu 30 minut), porażka oznacza, że dany wrestler nie poprawi swojego dorobku punktowego. W finale nie obowiązuje time limit. Turniej jest bardzo wymagający fizycznie – wrestlerzy jednego dnia walczą w matchach swojego bloku, a kolejnego w matchach tag teamowych, które poprzedzają matche o punkty drugiego bloku.

G1 Climax jest uznawany za najlepszy wrestlingowy turniej na świecie nie tylko ze względu na swój prestiż, ale także na dodatkową nagrodę, która wiąże się z wygraniem eventu. Od 2012 roku zwycięzca otrzymuję walizkę, która zawiera title shot gwarantujący walkę o mistrzostwo IWGP Heavyweight podczas main eventu największego show od NJPW – Wrestle Kingdom. Między G1, a Tokyo Dome Show mija niecałe 5 miesięcy, podczas których posiadacz walizki broni swojego title shota przeciwko wrestlerom, z którymi przegrał matche w swoim bloku podczas Climaxa. Mistrz IWGP Heavyweight również bierze udział w G1. W przypadku gdyby to on wygrał cały turniej, otrzyma prawo do wyboru swojego przeciwnika na styczniowej gali. Trzeba jednak zaznaczyć, że od czasu wprowadzenia title shota na WK za wygraną, nie doszło jeszcze do takiej sytuacji, ostatnim mistrzem IWGP, który wygrał cały turniej był Kensuke Sasaki w 2000 roku. Najwięcej zwycięstw w letnim turnieju ma jego twórca, Antonio Inoki – 10. Rekordzistą pod względem zwycięstw w samym G1 jest Masahiro Chono – ma ich na koncie 5.

Dlaczego warto obejrzeć G1?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które chciałyby zacząć przygodę z NJPW, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, G1 Climax jest dla ciebie najlepszym punktem wyjścia. Oprócz dostarczania „match of the year contenders”, G1 służy New Japan także do odwrócenia obecnego statusu quo i rozpoczęcia nowych wątków, feudów i storyline’ów. Dobrym przykładem jest ubiegłoroczny breakout Jaya White. Podczas G1 pokonał Okadę oraz Tanahashiego. Następnie, na największej jesiennej gali King of Pro Wrestling walczył z Tanahashim o jego walizkę, a na Wrestle Kingdom zmierzył się z Okadą.

Kolejną zaletą oglądania G1 Climax dla nowych fanów jest możliwość bliższego poznania gimmicków walczących w nim wrestlerów. Liczba 19 eventów w ciągu miesiąca oznacza bardzo dużo godzin spędzonych z produktem NJPW, dzięki czemu widzowie mogą zaznajomić się z characterami zawodników. Oprócz matchów, pomagają w tym wywiady „na ściance” przeprowadzane z wrestlerami po pojedynkach, które można obejrzeć z angielskimi napisami na oficjalnym kanale New Japan na youtube. Wywiady te pełnią podobną funkcję do segmentów znanych z tygodniówek amerykańskich federacji i niejednokrotnie można się na nich o wiele lepiej bawić oglądając proma Okady, Naito czy Zacka Sabre Jr.

Tym, co wyróżnia G1 Climax jest również nieprawdopodobna liczba matchów, które normalnie mogłyby main eventować pozostałe gale spod brandu NJPW. Zazwyczaj „duże starcia” są bardzo chronione w New Japanie i najwięksi wrestlerzy spotykają się w matchach przy okazji największych gal. Formuła Climaxa pozwala w pewnym stopniu na rozdzielenie nazwisk, które w przyszłości miałyby main eventować dużą galę – można takich wrestlerów wrzucić do dwóch osobnych bloków, jednak pomimo tego bloki i tak są bardzo mocno obsadzone najlepszymi zawodnikami. Niektóre starcia największych gwiazd NJPW można obejrzeć tylko w trakcie tego turnieju.

Inną z rzeczy, które można zobaczyć tylko podczas Climaxa są starcia członków tej samej frakcji. W tym roku fani będą mogli zobaczyć na przykład starcie wrestlerów z Chaosu: Ospreaya i Okady, a także Los Ingobernables de Japon: Naito i Takagiego. Takie starcia są prawdziwą rzadkością i pozwalają na stworzenie ciekawych historii. Fani często zastanawiają się czy liderzy danej stajni przegrają ze swoimi partnerami z frakcji.

Turniej jest też doskonałą okazją na stworzenie nowej gwiazdy, która wskoczy do ścisłego topu federacji. W 2016 roku w ten sposób został wypromowany Kenny Omega, który został pierwszym zwycięzcą G1 pochodzącym spoza Japonii (w japonii obcokrajowców określa się słowem ‚gaijin’) i uzyskał status main eventera. Wygranie Climaxa nie jest jednak warunkiem koniecznym aby wrestler awansował w hierarchii. Jednym ze skutecznych sposobów promocji jest zajęcie wysokiego miejsca w swoim bloku, przy okazji pokonując podczas turnieju duże nazwisko takie jak Tanahashi czy Okada.

Najlepszą rekomendacją do obejrzenia G1 jest jednak jakość matchów, które mają miejsce w tym czasie. Tacy wrestlerzy jak Okada, Ospreay, Tanahashi, ZSJ, Ishii i White gwarantują też różnorodność stylów wrestlingowych, dzięki czemu każdy fan będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Każdy ma swój wrestlingowy gust oraz sposób oceniania walk, ale warto w tym miejscu przytoczyć średnią „gwiazdek” uzyskanych przez Kotę Ibushiego w ubiegłorocznym Climaxie. Jak wyliczono z ratingów przyznawanych przez dziennikarza „Wrestling Observer” Dave’a Meltzera, średnia Ibushiego wyniosła 4.65 i była to najwyższa nota spośród wszystkich uczestników. Ubiegłoroczny G1 Climax 28 uzyskał 7 matchów ocenionych na pięć gwiazdek lub wyżej.

Najciekawsze wątki

Każdy turniej ma w sobie wiele interesujących storyline’ów dotyczących nie tylko samego zwycięzcy, ale i characterów poszczególnych wrestlerów. Oto najciekawsze z nich, które będą przewijać się przez tegoroczny Climax:

Kazuchika Okada – wygrał tegoroczny New Japan Cup oraz odzyskał mistrzostwo IWGP Heavyweight i chce do tej kolekcji dorzucić zwycięstwo w G1 Climax. Turnieju prawdopodobnie nie wygra, aczkolwiek główny mistrz zawsze jest bookowany bardzo mocno podczas G1 i na pewno skończy rywalizację w czubie bloku A. Dodatkowo, każdy kto wygra z Okadą ma zagwarantowanego title shota na pas IWGP Heavyweight.

Zack Sabre Jr. – krok ku scenie main eventowej wykonał rok temu, gdy wygrał New Japan Cup 2018. W tegorocznym Climaxie na pewno zdobędzie dużo punktów oraz zaliczy ważne zwycięstwa – rok temu jego wygrana z Naito w ostatnim dniu bloku B uniemożliwiła liderowi Los Ingobernables de Japon wejście do finałów.

Hiroshi Tanahashi – ACE pomimo kolejnych kontuzji znów zdołał wyleczyć się na najgorętszy czas w NJPW i będzie bronił tytułu zwycięzcy G1 Climax 28. Jego kampania odpowie na wiele pytań fanów, którzy zastanawiają się czy znów skończy w czołówce, czy powoli zacznie usuwać się w cień. Zeszłoroczny turniej pokazał, że Tanahashiego nigdy nie można skreślać i wydaje się, że jest za wcześnie, by oddał swoją pozycję main eventera.

Kota Ibushi – w tym roku podpisał 3-letnią umowę z NJPW, dzięki czemu mógł liczyć na pierwszy run z ważnym pasem – IWGP Intercontinental. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w tym roku Ibushi będzie jedną z najważniejszych postaci G1, i – kto wie, może podniesie się po finałowej porażce w G1 Climax 28 i zgarnie trofeum w tym roku.

Will Ospreay – pierwszy zwycięzca Best of Super Juniors, który weźmie udział w G1 Climax w tym samym roku kalendarzowym. Ospreay ma za sobą fantastyczną pierwszą połowę 2019, a finał BOSJ nazwano nawet jego „breakout moment” w New Japanie. Jak sam powiedział, chce być zapamiętany z bycia junior heavyweightem, który potrafi wygrywać zarówno z innymi cruiserweightami, jak i heavyweightami.

KENTA – po nieudanej przygodzie z WWE, KENTA wraca do puro. Nie wybrał jednak NOAH, w którym stawiał pierwsze wrestlingowe kroki, a NJPW. Przed Climaxem wiele osób zastanawia się w jakiej formie jest japończyk, i, czy po powrocie do ojczyzny, będziemy mieli okazję zobaczyć starego, dobrego KENTĘ, który potrafił w przeszłości wykręcać świetne matche.

Tetsuya Naito – przed Dominion wydawał się być murowanym faworytem do wygrania G1, jednak podczas tej gali przejął od Ibushiego pas interkontynentalny. Ta zmiana pasa zasiała niepewność wśród typujących go zwycięstwa, jednak sam Naito chce spełnić swoje „destino” i zostać podwójnym mistrzem: pas intercontinental oraz hevyweight.

Juice Robinson – były mistrz US posiadał ten pas dwukrotnie, jednak żaden z reignów nie wydawał się być znaczący. G1 Climax ma być dla Juice’a powolnym powrotem na szczyt, będzie chciał udowodnić, że zasługuje na kolejnego title shota. Teoretycznie ma ku temu bardzo sprzyjające warunki – musi pokonać w bloku B obecnie panującego mistrza – Moxleya.

Jay White – G1 Climax 2018 był „breakout” turniejem dla White’a, który zakończył rywalizację w czubie bloku A. W kolejnych miesiącach wspiął się na sam szczyt NJPW – wygrał pas IWGP Heavyweight w lutym, a dwa miesiące później main eventował MSG razem z Okadą. W tym turnieju ma tylko jeden cel – zwycięstwo oraz odzyskanie głównego pasa NJPW.

Shingo Takagi – rok temu przeszedł z Dragon Gate do NJPW i został ujawniony jako „pareja” – nowy członek LiJ. Od tamtego czasu brał udział w walkach oraz turniejach junior heavyweightów, ale po finale BOSJ nadszedł czas na powrót do dywizji heavyweightów. Shingo podczas dotychczasowego powrotu przegrał 1v1 tylko raz – w matchu finałowym wyżej wspomnianego turnieju z Willem Ospreayem. Najciekawszym starciem będzie jego walka z Naito – liderem Los Ingobernables.

Jon Moxley – po głośnym odejściu z WWE chce udowodnić, że bez kreatywnego rygoru federacji ze Stamford jest w stanie zostać interesującym i liczącym się nazwiskiem na wrestlingowej scenie. Do tej pory radził sobie świetnie, wystarczy przypomnieć debiut w AEW czy wygraną pasa IWGP US. Dzięki udziałowi w G1 jego akcje mogą skoczyć jeszcze bardziej do góry.

Kalendarz

Poniżej znajdziesz kalendarz matchów blokowych G1 oraz polskie godziny rozpoczęcia gal – na początku zawsze są tag matche, które trwają około 1,5 godziny. Dodatkowo, zostały podkreślone najciekawiej zapowiadające się matche. Enjoy!

6 lipca @ American Airlines Center, Dallas, Texas

Północ

Blok A

 • Will Ospreay vs. Lance Archer
 • EVIL vs. Bad Luck Fale
 • SANADA vs. Zack Sabre Jr.
 • Kota Ibushi vs. KENTA
 • Hiroshi Tanahashi vs. Kazuchika Okada

13 lipca @ Ota City General Gymnasium, Tokyo

11:30

Blok B

 • Juice Robinson vs. Shingo Takagi
 • Toru Yano vs. Tetsuya Naito
 • Tomohiro Ishii vs. Jeff Cobb
 • Hirooki Goto vs. Jay White
 • Jon Moxley vs. Taichi

14 lipca @ Ota City General Gymnasium, Tokyo

8:00

Blok A

 • Will Ospreay vs. SANADA
 • Kazuchika Okada vs. Zack Sabre Jr.
 • Kota Ibushi vs. EVIL
 • Lance Archer vs. Bad Luck Fale
 • Hiroshi Tanahashi vs. KENTA

15 lipca @ Hokkaido Prefectural Sports Center, Sapporo

11:00

Blok B

 • Toru Yano vs. Shingo Takagi
 • Juice Robinson vs. Hirooki Goto
 • Tomohiro Ishii vs. Jay White
 • Jeff Cobb vs. Jon Moxley
 • Tetsuya Naito vs. Taichi

18 lipca @ Korakuen Hall, Tokyo

11:30

Blok A

 • KENTA vs. Lance Archer
 • Kazuchika Okada vs. Bad Luck Fale
 • Hiroshi Tanahashi vs. Zack Sabre Jr.
 • EVIL vs. SANADA
 • Kota Ibushi vs. Will Ospreay

19 lipca @ Korakuen Hall, Tokyo

11:30

Blok B

 • Juice Robinson vs. Jeff Cobb
 • Toru Yano vs. Jay White
 • Hirooki Goto vs. Tetsuya Naito
 • Shingo Takagi vs. Taichi
 • Tomohiro Ishii vs. Jon Moxley

20 lipca @ Korakuen Hall, Tokyo

11:30

Blok A

 • Zack Sabre Jr. vs. Bad Luck Fale
 • Hiroshi Tanahashi vs. Lance Archer
 • Kota Ibushi vs. SANADA
 • KENTA vs. EVIL
 • Kazuchika Okada vs. Will Ospreay

24 lipca @ Hiroshima Sun Plaza Hall, Hiroshima

11:30

Blok B

 • Juice Robinson vs. Toru Yano
 • Hirooki Goto vs. Taichi
 • Jeff Cobb vs. Jay White
 • Jon Moxley vs. Shingo Takagi
 • Tomohiro Ishii vs. Tetsuya Naito

27 lipca @ Dolphins Arena, Nagoya

11:00

Blok A

 • Kota Ibushi vs. Lance Archer
 • Will Ospreay vs. Bad Luck Fale
 • EVIL vs. Zack Sabre Jr.
 • Hiroshi Tanahashi vs. SANADA
 • Kazuchika Okada vs. KENTA

28 lipca @ Dolphins Arena, Nagoya

9:00

Blok B

 • Juice Robinson vs. Tomohiro Ishii
 • Jeff Cobb vs. Taichi
 • Shingo Takagi vs. Jay White
 • Hirooki Goto vs. Toru Yano
 • Tetsuya Naito vs. Jon Moxley

30 lipca @ Takamatsu City General Gymnasium, Takamatsu

12:00

Blok A

 • Kota Ibushi vs. Bad Luck Fale
 • Kazuchika Okada vs. Lance Archer
 • Hiroshi Tanahashi vs. EVIL
 • Will Ospreay vs. Zack Sabre Jr.
 • KENTA vs. SANADA

1 sierpnia @ Fukuoka City Civic Gymnasium, Fukuoka

11:30

Blok B

 • Jeff Cobb vs. Shingo Takagi
 • Juice Robinson vs. Tetsuya Naito
 • Tomohiro Ishii vs. Hirooki Goto
 • Toru Yano vs. Jon Moxley
 • Taichi vs. Jay White

3 sierpnia @ EDION Arena, Osaka

10:00

Blok A

 • KENTA vs. Bad Luck Fale
 • Zack Sabre Jr. vs. Lance Archer
 • Will Ospreay vs. EVIL
 • Hiroshi Tanahashi vs. Kota Ibushi
 • Kazuchika Okada vs. SANADA

4 sierpnia @ EDION Arena, Osaka

8:00

Blok B

 • Tomohiro Ishii vs. Toru Yano
 • Juice Robinson vs. Taichi
 • Hirooki Goto vs. Jeff Cobb
 • Jon Moxley vs. Jay White
 • Tetsuya Naito vs. Shingo Takagi

7 sierpnia @ Hamamatsu Arena, Hamamatsu

11:30

Blok A

 • SANADA vs. Lance Archer
 • Hiroshi Tanahashi vs. Bad Luck Fale
 • Kota Ibushi vs. Zack Sabre Jr.
 • Will Ospreay vs. KENTA
 • Kazuchika Okada vs. EVIL

8 sierpnia @ Yokohama Cultural Gymnasium, Yokohama

11:30

Blok B

 • Jeff Cobb vs. Tetsuya Naito
 • Hirooki Goto vs. Jon Moxley
 • Juice Robinson vs. Jay White
 • Toru Yano vs. Taichi
 • Tomohiro Ishii vs. Shingo Takagi

10 sierpnia @ Nippon Budokan, Tokyo

11:00

Blok A

 • KENTA vs. Zack Sabre Jr.
 • EVIL vs. Lance Archer
 • SANADA vs. Bad Luck Fale
 • Will Ospreay vs. Hiroshi Tanahashi
 • Kazuchika Okada vs. Kota Ibushi

11 sierpnia @ Nippon Budokan, Tokyo

11:00

Blok B

 • Tomohiro Ishii vs. Taichi
 • Hirooki Goto vs. Shingo Takagi
 • Toru Yano vs. Jeff Cobb
 • Juice Robinson vs. Jon Moxley
 • Tetsuya Naito vs. Jay White

12 sierpnia @ Nippon Budokan, Tokyo

8:00

FINAŁ

PS. Docelowo tekst miał ukazać się przed 6 lipca, ale przez nadmiar obowiązków nie zdążyłem wyrobić się przed deadlinem.

3 myśli na temat “Najlepszy turniej na świecie – zapowiedź G1 Climax

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s